آبسال

چگونه می توانیم در مصرف آب صرفه جویی کنیم

تاریخ : 1399.12.05
نویسنده : Ostad Absal

پیش بینی ها بر این است که کشور ما در معرض بحران خشکسالی در سال های نه چندان دور قرار گرفته، زیرا که ایران در منطقه ای خشک در خاورمیانه واقع شده است. همچنین 70 درصد از سطح کره ی زمین، با آب پوشیده شده است اما فقط یک درصد از این آب قابل شرب است. آب منبع حیات است. از این رو است که حفظ آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهترین راه برای جلوگیری از بحران خشکسالی، صرفه جویی در مصرف آب است که می توان این کار را  از صرفه جویی درمصرف آب مورد استفاده در منزل شروع کرد.

 

صرفه جویی در مصرف آب

 

روش های متعددی برای کنترل استفاده از آب در منزل مطرح شده است که به بررسی تعددای از آن ها خواهیم پرداخت .

 

- هنگام شست و شوی دست ها، از باز بودن دائمی شیر آب جلوگیری کنید :

خیلی از ما هنگام شستن دست ها، شیر آب را به صورت تمام وقت باز می گذاریم. این کار در خیلی از فعالیت های دیگر روزانه ی ما همچون: حمام کردن، شستن ظرف ها و یا نوشیدن آب، تکرار می شود.

اگر به این نکته توجه کنیم که در هنگام استحمام حدود دو گالن آب در یک دقیقه، مصرف می شود، اهمیت صرفه جویی را بیش از پیش نشان می دهد.

 

-کاهش میزان آب خروجی از شیر به هنگام استحمام :

معمولا بیشترین آب مصرفی در یک خانه، در حمام و به هنگام استحمام مصرف می شود. گاهی در زمستان، پیش از رفتن به حمام، شیر آب داغ  را باز می گذاریم تا فضای سرد حمام را گرم کنیم. در این صورت اگر به طور هوشمندانه با قرار دادن یک سطل در زیر شیر، از هدر رفتن آب جلوگیری کنیم، می توانیم از آب جمع شده برای استحمام استفاده کنیم.

برای حمام خود از دوش های کم مصرف استفاده کنید و با کاهش زمان استحمام، علاوه بر این که در مصرف آب صرفه جویی خواهید کرد، هزینه ی قبض خود را نیز کاهش می دهید.

دقت داشته باشید که هنگام اصلاح صورت، شیر آب را ببندید.

همچنین برای مصرف شخصی خود، می توانید از بطری های آب معدنی موجود در بازار تهیه و استفاده نمایید که با این کار علاوه بر مصرف آب سالم، در مصرف آب شهری نیز صرفه جویی خواهید کرد.

 

کنترل سیفون با تنظیم کننده

سیفون ها به مرور زمان مستهلک می شوند و علاوه بر این که عملکرد درست آن ها نسبت به گذشته کاهش پیدا می کند، دچار نشتی آب نیز می شوند. نصب تنظیم کننده بر روی سیفون، می تواند جلوی مصرف بیهوده ی آب، از طریق سیفون توالت را بگیرد. که این کار مقدار قابل توجهی در صرفه جویی آب، نقش دارد.

همچنین به هنگام مواجه شدن با نشتی سرویس بهداشتی ، با بررسی و تعمیر به موقع آن ، از هدر رفتن آب جلوگیری کنید.

 

فرایند آبیاری هوشمند برای گیاهان

 

برای انتخاب و کاشت گیاه در باغچه های خنگی، گیاهانی را انتخاب کنید که با شرایط بومی منطقه ی محل سکونت شما، مطابقت داشته باشند. به علاوه گیاهانی که نسبت به آب و هوای خشک، مقاومت بیشتری داشته باشند و همچنین به آبیاری کمتری نیاز داشته باشند، مصرف آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

برای حفظ رطوبت بیشتردر خاک، از مالچ استفاده کنید. مالچ یک لایه از موادی مانند بقایای ارگانیک، کمپوست و غیره می باشد که در سطح خاک قرار می گیرد و رطوبت خاک را حفظ می کند. نکته ی دیگر حائز اهمیت این است که آبیاری گیاهان خود را به صبح گاه موکول کنید. زیرا که آبیاری صبحگاهی، آب خنک تری را به گیاهان می رساند و در این زمان از روز، آب با سرعت کمتری تبخیر می شود.

 

هنگام پخت و پز چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم

 

شیر آب آشپزخانه در هر دقیقه حدود 5 گالن آب را از خود خارج می کند. شاید این یک دلیل قانع کننده برای جلوگیری از بیهوده باز بودن شیر آب در هنگام پخت و پز غذا و یا شست و شوی میوه و سبزیجات باشد.

می توانید برای شستن میوه و سبزیجات از یک سبد استفاده کنید. آن ها را درون سبد بریزید و با مقداری آب موجود در سبد و یک برس مخصوص، بشویید. همچنین آب باقی مانده را دور نریزید. می توانید از آن برای آبیاری درختان و گلدان های خانگی، استفاده کنید.

 

میزان آب مصرفی توسط لباسشویی را کاهش دهید

 

لباسشویی برای شستشوی لباسها ، آب زیادی را مصرف می کند. سعی کنید که برای استفاده از ماشین لباسشویی، از حداکثر حجمی که ماشین ، توان شستشوی آن را دارد، استفاده کنید. به این صورت که قبل از پر شدن ماشین لباسشویی ، آن را روشن نکنید و اگر نیاز به تعمیر لباسشویی آبسال دارید این کار را انجام دهید .

 

اهمیت صرفه جویی در مصرف آب

 

حتی اگر در گوشه ای از جهان سکونت داشتیم که هیچگاه با بحران کمبود آب مواجه نمی شدیم، باز هم صرفه جویی در این زمینه ، به سلامت زندگی فردی و اجتماعی ما کمک می کرد.

همچنین کاهش حجم مصرفی و هدر رفت آب ، به معنی کاهش هزینه های روزمره ی زندگی است. چرا که دیگر نیاز به پرداخت هزینه های هنگفت قبض آب نخواهیم بود.

 

دسته بندی :  وبلاگ

بالا
تماس با استاد آبسال