آبسال

الکتروپمپ چیست و چه کاربردی دارد

تاریخ : 1399.11.21
نویسنده : Ostad Absal

برای جریان بخشیدن به آب یا گاز با سرعت بالا از الکتروپمپ ها استفاده می شود. در واقع الکتروپمپ، با استفاده از جریال الکتریکی یک جریان سیال به وجود می آورد. و این موضوع کهالکتروپمپ هادر انتقال سیالات به کار گرفته می شوند، کاملا صحیح است اما برای کارهای متفاوت دیگری هم از الکتروپمپ های مختلفی استفاده می شود، از این رو الکتروپمپ ها شامل انواعی نیز می شوند. در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص الکتروپمپ ها و دسته بندی آن ها نیز خواهیم پرداخت.

 

الکتروپمپ

 

همان گونه که گفته شد، الکتروپمپ ها مصارف مختلفی دارند؛آن ها در صنایع مختلف، مصارف کشاورزی، باغبانی و خانگی و نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که این پمپ ها نزدیک به یک قرن است که مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا جنس بدنه الکترپمپ ها از چدن، استیل، برنز و برنج و پروانه آن ها از جنس چدن، استیل، باکالیت، برنز و یا برنج می باشد.

 

چگونه الکتروپمپی که مناسب کارمان هست را برگزینیم

1 - نوع و جنس مایع

2 - چگالی مایع

3 - ارتفاع یا فاصله

4 - دبی مایع مورد نظر

موارد ذکر شده می توانند تا حدودی به ما در انتخاب پمپ مورد نظر که مناسب کارمان باشد، کمک کنند.

و البته توصیه می شود،برای چاه های آبی که شن و ماسه درون آن ها کم است، از پمپ های استیل استفاده نکنید.

 

انواع الکتروپمپ ها

الکتروپمپ ها با خصوصیات مختلفی تفکیک و به انواع مختلفی تقسیم می شوند. الکتروپمپ ها بر اساس کاربرد، مواد سازنده، ساختار و فیزیک، شرکت های تولید کننده و میزان و قابلیت پمپاژ مایعات مختلف دسته بندی می شوند. به اختصار به معرفی انواع الکتروپمپ ها می پردازیم.

الکتروپمپ پیستونی

توان هد بسیار بالایی دارند و به عنوان قدرتمندترین الکتروپمپ ها شناخته می شوند. و جهت پمپاژ سیالات، ذرات جامد معلق و در هد بالا بسیار مناسب هستند.

 

الکتروپمپ دنده ای

جهت دبی های پایین و پمپاژ سیالات به میزان مشخص استفاده می شوند.

 

الکتروپمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

پر کاربردترین نوع الکتروپمپ ها هستند که برای کاربری های مختلف تولید می شوند. این الکتروپمپ ها برای پمپاژ سیالات با سرعت و فشار بسیار بالا مورد توجه هستند.

 

الکتروپمپ ها دارای ابعاد مختلفی هستند که بر اساس نوع کاربرد دارای طراحی گوناگونی می باشد ؛ برای مثال الکتروپمپ نصب شده بر روی لباسشویی آبسال ابعاد کوچکتری به نسبت نوع نصب شده روی یک موتور آب دارد .

قیمت الکتروپمپ ها

مواردی چون نوع الکتروپمپ ها از این جهت که در چه صنعتی استفاده می شوند، قابلیت الکتروپمپ ها از این رو که چه میزان فشار و دبی را می توانند متحمل شوند، برند تولید کننده آن ها که نشان دهنده عمر و دوام الکتروپمپ ها می باشد؛ به نوعی تعیین کننده قیمت الکتروپمپ ها خواهند بود.

 

دسته بندی :  وبلاگ

بالا
تماس با استاد آبسال