آبسال

انواع بردهای الکترونیکی

تاریخ : 1399.11.20
نویسنده : Ostad Absal

برد الکترونیکی، یکی از قسمت های سخت افزاری هر وسیله برقی است. برد الکترونیکی می تواند شامل یک یا چند لایه از مس باشد؛ که سایر قطعات الکترونیکی مانند: خازن، مقاومت، آی سی و غیره بر آن مونتاژ شوند و در وسایل برقی بکار روند و آن ها را تکمیل نمایند. در واقع می توان گفت هر برد الکترونیکی یک فیبر خام است، که با توجه به وسیله ی الکترونیکی یا برقی مورد نظر قطعات بر آن مونتاژ می شوند. بردهای الکترونیکی انواع مختلفی دارند که آن ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

 

بردهای الکترونیکی

 

بردهای الکترونیکی بر اساس تعداد لایه ها و جنس فیبر به دو دسته تقسیم می شوند.

 

برد های الکترونیکی بر اساس تعداد لایه ها

1 - برد الکترونیکی تک لایه

در وسایل برقی ساده که ساختار پیچیده ای ندارند از بردهای الکترونیکی تک لایه استفاده می شود؛ که ارزان هستند و در انواع و جنس های مختلف تولید می شوند،و تنها روی یک طرف آن ها لایه ای از مس قرار می گیرد.

 

2 - برد الکترونیکی دو لایه

انتخاب و استفاده برد الکترونیک دو لایه می تواند مفیدتر باشد؛ به این دلیل که در هر سمت آن یک لایه مس قرار دارد و به این ترتیب می توانیم برد کوچک تری داشته باشیم که کارایی بیشتر نیز دارد.

 

3 - برد الکترونیکی چند لایه

قطعا در لوازم الکترونیکی پیشرفته به یه یک برد الکترونیکی وسیع تر نیاز خواهیم داشت؛ برد الکترونیکی چند لایه همان گونه که از نامش پیداست، متشکل از چند لایه می باشد؛ این لایه ها به طرزی خاص بر روی یکدیگر قرار می گیرند. و البته این بردهای الکترونیکی با ابعادی کوچک اما کاربرد فراوان، از گزینه های مناسب به شمار می روند که البته گران قیمت نیز هستند.

 

بردهای الکترونیکی بر اساس جنس فیبر

 

یکی دیگر از انواع دسته بندی بردهای الکترونیکی، دسته بندی بر اساس جنس فیبر آن ها می باشد. که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 

1 - بردهای الکترونیکی سخت

بردهای الکترونیکی سخت همان طور که از نام شان پیداست، سخت و مقاوم هستند و در آن ها اثری از انعطاف پذیری وجود ندارد. از این نوع بردها در وسایل با ارتعاش بالا استفاده می شود؛ و جنس این بردها از آلومینیوم، فایبرگلاس و نیم فایبر می باشد.

 

2 - برد الکترونیکی منعطف

برد الکترونیکی منعطف، قابلیت انعطاف پذیری دارد؛ با وجود قیمت بالا اما انعطاف پذیری و مقاومت بالای آن در برابر دما بسیار قابل توجه می باشد. ویژگی انعطاف پذیر بودن آن استفاده ی آن را در بسیاری از وسایل برقی امکان پذیر می نماید. ترکیب تشکیل دهنده بردهای الکترونیک سیم های مدور، فایبرگلاس و یک لایه پلیمری است.

 

3 - بردهای الکترونیک منعطف سخت

نوعی دیگر از بردهای الکترونیکی هستند که هر دو نوع سخت و منعطف را شامل می شوند. از این بردها در صنایع رباتیک و نظامی استفاده های فراوان می شود؛ چون در عین حال که مقاوم و سخت به شمار می روند، منعطف نیز هستند.

 

هر یک از لوازم های خانگی برای خود یک برد دارند که امکان دارد در صورت چند سال استفاده نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد ؛ برای مثال برد ماشین لباسشویی آبسال برای برنامه های مختلف قابل تنظیم شده است .

 

دسته بندی :  وبلاگ

بالا
تماس با استاد آبسال